1. Pieniński Park Narodowy w trosce o bezpieczeństwo zwiedzających dokłada wszelkich starań, aby przygotować, oznakować i utrzymać we właściwym stanie szlaki udostępnione do turystyki i rekreacji.

2. Szlaki turystyczne w Pienińskim Parku Narodowym nie są oczyszczane z opadłych liści, ani odśnieżane i posypywane. Przed wyruszeniem na szlak bezwzględnie należy zapoznać się z komunikatem o warunkach na szlakach umieszczonym na stronie internetowej PPN oraz na tablicach informacyjnych ustawionych przed wejściem na szlak.
Przebywanie w terenie górskim może być niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka, dlatego decyzję o wejściu i pobycie na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego zwiedzający podejmuje na własne ryzyko i odpowiedzialność.

3. Uprawianie turystyki na terenie Pienińskiego Parku Narodowego wymaga posiadania wiedzy o trudnościach i zagrożeniach z tym związanych, przygotowania kondycyjnego i wyposażenia w odpowiedni sprzęt.
Pełna informacja o zagrożeniach spotykanych w PPN znajduje się tutaj!

 wykaz szlaków turystycznych oraz sposób ich udostępniania dla turystyki - pdf.
 


SZLAK WODNY W PRZEŁOMIE DUNAJCA

Spływ turystyczny przez przełom Dunajca w Pieninach może odbywać się sprzętem pływającym, bez napędu mechanicznego, wyłącznie w okresie od 1 kwietnia do 31 października.
Dobijanie do brzegu na terenie przełomu Dunajca jest niedozwolone z wyjątkiem przypadków losowych.
W przełomie Dunajca obowiązuje całkowity zakaz kąpieli i nurkowania.

Przystań początkowa w Sromowcach Wyżnych - Kątach czynna jest codziennie od 1 kwietnia do 31 października z wyjątkiem święta Bożego Ciała.
Bilety na wynajęcie łodzi flisackich (w każdej ilości) są sprzedawane na bieżąco i nie wymagają wcześniejszej rezerwacji. Zapytania i zamówienia można kierować do organizatora spływu w Polsce: www.flisacy.pl.

Na przystani początkowej znajduje się restauracja, toalety, parking, kioski z pamiątkami i wydawnictwami, wystawa pt. "Ekosystem Dunajca i historia flisactwa w Pieninach", makieta Pienin oraz punkt informacji dla zwiedzających Park.
Przystań nie posiada barier architektonicznych dla niepełnosprawnych.
Czas spływu zależy od wyboru przystani końcowej oraz stanu wód Dunajca i wynosi od 2 do 3 godzin. Przystanie końcowe znajdują się w Szczawnicy Niżnej i Krościenku. 

cennik spływu

Uwaga!
Bilety na szlak wodny można nabyć w kasach biletowych na przystaniach flisackich w Sromowcach Kątach i Sromowcach Niżnych, na przystani pontonowej w Sromowcach Średnich oraz w punkcie informacyjnym na wystawie przyrodniczej w Dyrekcji PPN w Krościenku.
Wykupienie biletu obowiązuje wszystkich turystów, korzystających z tej formy zwiedzania parku, w tym uczestników zorganizowanych i indywidualnych spływów kajakowych i pontonowych.

Jadąc samochodem na spływ najlepiej pozostawić pojazd na parkingu w Szczawnicy, Krościenku lub Sromowcach - Kątach gdzie znajdują się przystanie. Z Krościenka i Szczawnicy łatwo dotrzeć na przystań początkową w Sromowcach - Kątach korzystając z kursujących wahadłowo prywatnych busów i autobusów.

Sposób taki jest bardzo wygodny, ponieważ wsiadając na łodzie nie martwicie się już Państwo o powrót do samochodu, a całą swoją uwagę poświęcić możecie na podziwianie widoków i odpoczynek. Dodatkowo chronicie przyrodę Pienińskiego Parku Narodowego zmniejszając liczbę pojazdów przejeżdżających przez jego teren.

 


SZLAKI PIESZE PPN i PIENAP

szlak niebieski: Czorsztyn pawilon wejściowy PPN - bacówka na polanie Majerz - Trzy Kopce (1godz.) - przeł. Szopka (1 1/2 godz. ) - Trzy Korony - polana Kosarzyska (2 1/2 godz.) - Zamek Pieniński - Bajków Gronik (3 1/4 godz.) - polana Burzana (3 3/4 godz.) - Czertezik (4 godz.) - przeł. Sosnów (4 1/4 godz.) - Sokolica - przewóz - pawilon wejściowy PPN - Szczawnica przystań flisacka (5 1/2 godz.)

Prom przewożący zwiedzających przez Dunajec czynny w okresie:

15.04 - 30.06 w godz. 8.00 - 19.00
01.07 - 31.08 w godz. 8.00 - 20.00
01.09 - 30.09 w godz. 8.00 - 18.00
01.10 - 31.10 w godz. 8.00 - 17.00
opłata za przewóz (2023 r.) - 4,00 zł od osoby, dzieci do lat 10 - 2,00 zł od osoby

szlak żółty: Krościenko Rynek - Bajków Groń - przeł. Szopka (1 3/4 godz.) - Sromowce Niżne (2 3/4 godz.)

szlak zielony: Sromowce Niżne - polana Kosarzyska (1 1/2 godz.)

szlak zielony: Krościenko Rynek - Kras - przeł. Sosnów (1 godz.)

szlak zielony: Krościenko Rynek - polana Burzana (1 godz.) - Czertezik (1 1/4 godz.)

szlak zielony: Czorsztyn - zamek Czorsztyn (1/4 godz.)

szlak czerwony: przystań flisacka Sromowce Wyżne Kąty - Trzy Kopce (1 1/4 godz.)

szlak czerwony: (Droga Pienińskia) Szczawnica przystań - pawilon wejściowy PPN - przewóz - przejście graniczne - Leśnicki potok (1/4 godz.) - Huta (1 1/2 godz.) - Červený Klastor (2 1/4 godz.) - Cerla (3 godz.) - Plasna (4 godz.) - Veľký Lipnik (5 godz.). Na odcinku Leśnicki potok - Červený Klastor szlak jest ścieżką dydaktyczno-naukową (12 tablic z opisami w języku słowackim i angielskim).

szlak niebieski: Leśnicki potok - pawilon wejściowy PIENAP - Lesnica centrum (1/2 godz.) - Vyhliadka (1 godz.) - Cerla (1 1/2 godz.) - Červený Klastor (2 godz.)

szlak żółty: Huta - Vyhliadka (3/4 godz.)

szlak zielony: Lesnica - Plasna (1 godz.) - Haligovske skaly - Haligovce (1 3/4 godz)

 


SZLAKI ROWEROWE

szlak czerwony: (Droga Pienińskia) Szczawnica pawilon PPN - przejście graniczne - Leśnicki potok - Červený Klastor (10,5 km)
szlak zielony: Krościenko ul. św. Kingi, brama PPN - kapliczka św. Kingi - Zawiesy - Kras do odejścia ścieżki na Sokolicę (2,5 km)
Trasy rowerowe pokrywają się ze szlakami pieszymi. Rowerzystów prosimy o zachowanie ostrożności

 


SZLAKI NARCIARSKIE

Dla turystyki narciarskiej udostępnione są wszystkie znakowane szlaki turystyczne, oraz polany przez które przebiegają szlaki, z wyjątkiem szlaku niebieskiego na odcinku: przeprawa promowa w Szczawnicy - Bajków Groń.

 


SZLAKI DOSTĘPNE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH (PORUSZAJĄCYCH SIĘ NA WÓZKACH INWALIDZKICH) ORAZ DLA TURYSTÓW Z WÓZKAMI DZIECIĘCYMI

szlak zielony: Czorsztyn - zamek Czorsztyn (1/4 godz.) - do pętli drogowej u stóp ruin zamku

szlak zielony: Krościenko Rynek - Kras (1/2 godz.) - do odejścia ścieżki na Sokolicę

szlak czerwony: (Droga Pienińska) Szczawnica Przystań - Červený Klastor (2 1/4 godz.)

szlak niebieski: Leśnicki potok - pawilon wejściowy PIENAP - Chata Pieniny - Lesnica Centrum (1/2 godz.)

szlak żółty: Sromowce Niżne - schronisko PTTK Trzy Korony (1/2 godz.)