Spływ Przełomem Dunajca na terenie Pienińskiego Parku Narodowego może odbywać się od 1 kwietnia do 31 października. W pozostałej części roku w przełomie panuje cisza i spokój, a zwierzęta mogą swobodnie przemieszczać się niezauważone.
Po stronie słowackiej zakaz zimowych spływów obowiązuje tak samo jak w Polsce.

 

Wykupienie biletu za udostępnianie szlaku wodnego w przełomie Dunajca obowiązuje wszystkich turystów.*

Cennik w zakładce opłaty.

 

Formy spływu:

 

Spływ tradycyjnymi łodziami flisackimi
początek spływu: Sromowce Wyżne-Kąty lub Sromowce Niżne
koniec spływu: Szczawnica lub Krościenko nad Dunajcem
informacje i cennik znajdują się na stronie flisacy.pl
*bilety zawierają opłatę za udostępnienie szlaku wodnego w Pienińskim PN.

 

Spływ pontonem lub kajakiem organizowany przez firmę/organizatora
początek spływu zaczyna się na przystani dla pontonów w Sromowcach Średnich (przysiółek S. Niżnych)
Komercyjne spływy pontonowe i kajakowe w przełomie Dunajca mogą organizować wyłącznie firmy posiadające zgodę PPN. Firmy współpracujące z PPN korzystają wyłącznie z oficjalnych przystani: początkowej w Sromowcach Średnich i dwóch końcowych: w Szczawnicy i w Krościenku. Nie rozpoczynają i nie kończą spływu w dzikim, niezagospodarowanym miejscu, nie wykorzystują też brzegów i przystani po słowackiej stronie.
*Firma organizująca spływ wykupuje bilety za udostępnienie szlaku wodnego dla wszystkich uczestników spływu.

 

Przestrzegamy przed nieuczciwymi praktykami firm pontonowych, które gwarantują w swej ofercie cenowej pełny koszt spływu, a nie przekazują uczestnikom spływu dowodów uiszczenia opłaty za udostępnianie szlaku wodnego w Przełomie Dunajca na terenie Pienińskiego Parku Narodowego.
Zapłaciłeś za ­spływ - żądaj biletu na szlak wodny
Zachowaj bilet do kontroli – za brak biletu obowiązuje dodatkowa opłata lub inne poważne konsekwencje prawne związane z unikaniem obowiązujących opłat

 

Spływ własnym sprzętem pływającym
Sugerowany początek spływu to przystań dla pontonów w Sromowcach Średnich (przysiółek S. Niżnych).
*Turyści korzystający zarówno ze swojego sprzętu, jak i wypożyczonego na miejscu powinni zaopatrzyć się w bilety we własnym zakresie. Można je nabyć na trzech oficjalnych przystaniach początkowych: w Sromowcach Kątach i Sromowcach Niżnych (flisackie) oraz w Sromowcach Średnich (pontonowa). Ponadto bilety można zakupić w punkcie informacyjnym w Dyrekcji PPN w Krościenku.
 

 

W czasie, gdy ww. punkty sprzedaży biletów są nieczynne, dopuszcza się wniesienie opłaty przelewem na konto: 52 1130 1150 0012 1252 6520 0001.
Przy zakupie biletu należy podać datę oraz przedział czasowy rozpoczęcia spływu. Dokonując opłaty przelewem, należy w jego treści podać: imię i nazwisko / nazwę firmy organizującej spływ, datę i godzinę rozpoczęcia spływu oraz liczbę uczestników.

Straż Parku może przeprowadzać kontrole biletów zarówno w przełomie jak i na przystaniach.

Pamiętaj, że na wielu odcinkach Dunajec ma charakter rzeki górskiej!
Przed przystąpieniem do spływu należy brać pod uwagę stan wody w Dunajcu oraz własne umiejętności.

Osoby przebywające na obszarach wodnych obowiązane są do zachowania należytej staranności w celu ochrony życia i zdrowia własnego oraz innych osób, a w szczególności:

Powyższe zasady bezpieczeństwa zostały określone w art. 3 ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. 2022, poz. 147)

Zasady panujące w przełomie Dunajca na obszarze Pienińskiego PN:

Więcej w regulaminie dla zwiedzających Pienińskiego PN.